sobota, 14 grudnia 2013

SK: Cocamidopropyl Betaine


Cocamidopropyl Betaine
Kokamidopropylbetaina

detergent z grupy delikatnych
antystatyk
stabilizator

Inne nazwy:

CAPB
Coco-Betaine
Coconut Oil Amidopropyl Betaine
Cocoyl Amide Propyl Dimethyl Glycine
Tegobetaine L7
N-cocamidopropyl-N
N-dimethylglycine HydroxidePrzezroczysta, lepka substancja.
Stosunkowo delikatny detergent pozyskiwany z oleju kokosowego. Ze względu na swoje pochodzenie nazywany jest "naturalnym".
W zależności od środowiska w jakim się znajduje wykazuje różne działanie.
Usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów, działa antybakteryjne i natłuszczająco, stabilizator, substancja pianotwórcza.
Jeśli występuje sam jest nieszkodliwy - delikatniejszy niż mydła i silne detergenty, nie narusza w zbyt dużym stopniu naturalnego pH skóry- natomiast w połączeniu z SLS, SLES itp. może powodować podrażnienie i przesuszenie skóry, łupież, wypryski na skórze owłosionej.

Faktyczne działanie Cocamidopropyl Betaine na skórę, zarówno samodzielnie jak i w połączeniu z silniejszymi detergentami, pozostaje zagadką.
Zdania są na ten temat podzielone (Coco-Betaine jest szczególnie znienawidzony w USA, gdzie zdobył tytuł alergenu roku) a wyniki badań różne.
Najlepiej zapoznać się ze składem i obserwować reakcję skóry na produkt.Włosy:

Łagodny detergent, usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów jednocześnie nie zmieniając ich ładunku, co zapobiega elektryzowaniu - jest antystatykiem.
Ma delikatne działanie zmiękczające włosy.

Jeśli pojawił się u Ciebie łupież, swędzenie skóry głowy lub wypryski na niej sprawdź skład używanego szamponu - połączenie Cocamidopropyl Betaine i SLS, SLES lub innych silnych detergentów może powodować problemy skórne.

Coco-Betaine można spotkać w większości łagodnych szamponów lub innych myjadeł (np. płyn do kąpieli Babydream fur Mama).


Skóra:

Łagodnie oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia naruszając pH skóry w niewielkim stopniu.
W połączeniu z silnymi detergentami (patrz wyżej) może powodować podrażnienia.
Według wielu źródeł jest dobrze tolerowany przez skórę i błony śluzowe, jednak ostrożności nigdy za wiele.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...